Skip to main content

Koronavīruss ir 50x nāvējošāks par gripu

Publicēja 2020. gada 28. februārisnovembris 14th, 2020Veselība

Pēdējā laikā esmu dzirdējis ļoti dažādus viedokļus par to, vai jaunais Koronavīruss (Covid-19) ir, vai nav bīstamāks par mums visiem tik labi pazīstamo gripu. Kāds saka, ka abi ir vienlīdz slikti, vēl kāds saka, ka pašmāju gripa ir krietni bīstamāka. Bet kā ir patiesībā?

Cik bīstama ir gripa?

Pētot internetā pieejamos resursus, īsti neatradu konkrētus skaitļus, kas raksturotu to, cik tad cilvēki katru gadu Latvijā slimo ar gripu. Jebkurā gadījumā, ne visi slimojošie vēršas pie ārsta, līdz ar to, precīza statistika nemaz nav iespējama.

Bet, lai iegūtu vismaz aptuvenu bildi, uzdevu šo jautājumu Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC). Atbilde – katru gadu (sezonu) ar gripu slimojot, aptuveni, 10% no populācijas.

Mana šīvakara sarakste ar SPKC Facebook oficiālo kontu.

Kas attiecas par mirstību – pirms diviem gadiem gripas epidēmija Latvijā prasīja 86 cilvēku dzīvības. Arī iepriekšējos gados statistika ir līdzīga.

Liekam gripas skaitļus kopā

Pieejamā informācija liecina, ka pērn Latvijas iedzīvotāju skaits bija ap 1,91 miljonu. SPKC minēja, ka ik gadu ar gripu slimo ap desmit procentiem no populācijas, tātad, apmēram, 190 tūkstoši cilvēku. Ik gadu no gripas mirst, aptuveni, 80 cilvēki.

Tātad, gripas mirstības īpatsvars ir, apmēram, 0,04%

Cik bīstams ir Koronavīruss (Covid-19)?

Par cik šīs slimības uzliesmojums ir noticis relatīvi nesen, pieejamie dati nav akmenī cirsti, jo slimība turpina izplatīties. Un, ļoti iespējams, dažādos reģionos būs dažāds mirstības īpatsvars.

Latvijā, par laimi, mirstības īpatsvars ir 0% (pagaidām).

Tomēr, kāds Center for Infectious Disease Research and Policy (CIDRAP) veiktais pētījums liecina, ka

aptuvenais Covid-19 mirstības īpatsvars varētu būt ap 2,3%

Tas nozīmē, ka uz katriem 100 saslimušajiem, vidēji, 2 iet bojā.

Tad kas ir bīstamāks – gripa vai Covid-19?

Saliekot kopā abus mirstības īpatsvarus (atgādināšu, ka gripai Latvijā tas ir 0,04%, bet Covid-19 gadījumā – 2,3%), mēs secinām, ka

Covid-19 ir 57,5 reizes nāvējošāks par gripu.

Ko es ar to gribu pateikt?

Es katrā ziņā negribu sēt paniku. Šie statistikas dati nerada ļoti skaidru un pārredzamu bildi, un, kā jau minēju, mirstības īpatsvars dažādos reģionos noteikti atšķirsies. Tikai pēc gada, diviem mums būs zināms, kāds tas ir bijis Latvijas teritorijā. Es, protams, ceru, ka saglabāsies esošais (0%), tomēr tas būtu pārspīlēts optimisms.

Katrā ziņā, apgalvojums, ka Covid-19 ir mazāk bīstams (nāvējošs) par gripu, manuprāt, nav patiess.

Papildināts (29.02.2020.):

Atradu interesantu platformu, kur ir iespējams sekot līdz aktuālajiem Covid-19 datiem. Lapas apakšā ir pieejami visi avoti, tā kā – informācija izskatās uzticama.

Šeit izcelšanas vērtas ir divas lietas:

  1. Uz doto brīdi pasaulē ar Covid-19 ir inficējušies 2x mazāk cilvēki, nekā, vidēji, Latvijā, sezonas ietvaros, slimo ar gripu.
  2. Mirstības īpatsvars, kas izriet no slēgtajām lietām (atskaitot tos, kas vēl slimo), sasniedz 7%, kas ir 175 reizes vairāk, kā gripas kontekstā.

Ļoti interesanti būs pavērot, vai atbildīgajiem dienestiem arī turpmāk izdosies šī vīrusa uzliesmojumu turēt grožos. Bet skaidras ir divas lietas – pirmkārt, šis vīruss ir visnotaļ nāvējošs, otrkārt, mēs atrodamies tā izplatības sākuma fāzē. Tautieši, esiet, lūdzu, piesardzīgi!

Un ko Tu domā par šo rakstu?